05.03.2010 14:17:20

Korejský Disneyland


Abych nemluvil jen o Koreji korejské, napíšu taky něco, co vytvořili korejci, co se ale Koreji podobá asi tak, jako já se podobám černochovi.
Korejec je tvor hodně soutěživý, částečně ovlivněný americkou kulturou, kde "success" (´úspěch) je vše, take oni tohle přidali do své kultury národa, který zrovna nemá ve své historii významnější období, kdy by zdejši lidé byli nějak zvlášť
materiálně bohatější. Tady se prostě muselo vždycky pořádně makat, aby jste tady dokázali přežít na troše rýže a ryb.
Tohle se projevilo v určité soutěživosti a v pocitu, že korejec musí být první.
Takže pokud si půjdete jen tak zaplavat do místního bazénu, tak vězte, že bazén bude patrně rozdělený na závodní dráhy, že směr vaší plavby bude v "pravém" pruhu, že vás po dobu vašeho ležérního plavani budou "předjiždět" jiní plavci,
že všichni budou mít koupací čepice, plavecké brýle a mnozí budou mít speciálni plavky, aby byli ve vodě rychlejší.
Budete nechápavě hledět na to, že vás místní plavčík vyžene každou celou hodinu z bazénu na krátkou rozcvičku a způsobíte radost mnohým z nich když sami sobě dokažou,že plavou rychleji jako evropan. Nic na tom, že se budete na ně nechápavě koukat, co blazní....oni prostě byli tentokrát prvni.
Podobným způsobem však ale také přistupují k vybudovaní čehokoli jiného. Na první pohled se takováto filozofie zdá dobrá, ale má také svá úskalí. To, že jsme v něčem první, nebo nejlepší, jestě nutně neznamená, že je nám líp, že pracujeme lépe, že jsme v životě spokojenější,efektivnější, děláme to zkrátka nikoli pro věc samu, nikoli pro to, aby se věc zdařila, ale jen pro to, abychom dosáhli toho, že jsme někde lepší, zkrátka, to ještě nutně neznamená, že jsme udělali něco, co náš život jednoznačně zlepší. Tak jako na příkladu obyčejného plavaní v bazénu. Takovýchto věcí by jste našli snad tisíce. Taktéž být nejlepší, neznamená, že je člověk připravený nést odpovědnost za jiné, kromě sebe...Někdy se mi
vtírá nepříjemný pocit, že megalomanské stavby komunistických pohlavárů si mužou podat ruku s národní politikou korejců.

V případě korejského Disneylandu.....s názvem Everland se ale toto usilí snad povedlo téměř k dokonalosti.
Pokud z vás někdo navštíví Jižní Koreu, a máte tak jeden den čas a pokud s sebou máte i děti, pak neváhejte a vyrazte ze Seoulu na jih, kde najdete město Suwon. Blízko tohoto města leží Everland. (najdete to i na netu).
Doporučuji vystartovat brzo ráno, jelikož zvláště o víkendech, svátcích a volných dnech je docela nacpáno a zaručuji vám, že budete mít celý den co dělat, protože areál je to vskutku velký.
Připravte si asi 35000 wonu pro jednorázový vstup. pokud dojedete na parkoviště autem, pak stačí naskočit do autobusu, který zdarma neustále objíždí přilehlá parkoviště a vystoupit u brány Everlandu. Zapamatujte si, kde stojíte, protože večer si pak usetříte dlouhé hledaní svého auta. Po zaplacení obnosu vás pustí přes bránu..
Nejdříe si můžete vybrat něco ze značkových obchodů, Nike, Adidas,atd....a jako všude jinde ve světě vám nabídnou zaručeně značkové a kvalitní zboží importované přímo z Číny, či Indie, kde si obyčejný dělník za měsíc ani nevydělá na jedny tenisky.
DSC02282 30%

I přes tento pocit se dostanete do pohádkového světa, který je umocněný hudbou ze skrytých reproduktorů, chodíte po chodnících, které maji gumový povrch, takže se cítíte měkce a barvy jsou sladěné a použité zcela evropske "tón v tónu"
oproti obecně propagovanému asijskému trendu "čím vic barev a čím rychleji se měnících tím líp".
DSC02292 30%
DSC02306 30%
Zkrátka, najednou jste v jiném světě. Pokud se vám podaří odhodit papírek ze žvýkačky, za 5 minut se objeví klučina či slečna na kolečkových bruslích a nepořádek uklidí.

Vstup na většinu atrakcí je zdarma a čeká na vás několik cirkusů, kolotoče, prolézačky, domy hrůzy...s tajemnými obrazy a světe div se dokonce i s českým (pro korejce zcela nepochopitelným a tajmeným a začarovaným) napisem!!!
DSC02307 30%

Můžete krmit ptáky z ruky, projet se na velbloudu, zajit ńa safari, projet se na gumovém zakrytém člunu přes umělou řeku, čeká vás lanovka, alpský kout, ruské kolo, horská dráha,
DSC02310 30%

museum panenek z celého světa s podzemní řekou, a večer nádherný světelný průvod s tancem a hudbou,
DSC02332 30%
DSC02340 30%
živá hudba, holandská zahrada, vodotrysky, čínsky koutek, vláček.....a daleko víc,je toho skutečně hodně a za
návštěvu to rozhodne stojí. Pokud vás takováto věc alespoň jen trošičku přitahuje, neváhejte, stojí to za to.Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář


<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se